Uskhin Hoti Prizren Üniversitesi

Uskhin Hoti Prizren Üniversitesi 

Ushkın Hoti Prizren Üniversitesi 1944 yılında Priştina bağlı bir fakülte olarak kurulmuştur. 2006 yılında Priştina üniversitesinden ayrılarak üniversite hüviyetine kavuşmuştur. Üniversite bünyesinde Bilgisayar Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Hayat ve Çevre Bilimleri, Hukuk Fakültesi ve İktisat Fakültesi bulunmaktadır. Arnavutça, Türkçe, Boşnakça dillerinde eğitim öğretim hayatını sürdürmektedir.

Üniversite her geçen yıl uluslararası işbirlikleri ve sürdürebilirlik çalışmalarıyla başarıyı yakalamış Avrupa Birliği tarafından tüm bölümleri akredite edilmiştir. Böylece diploması tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli hale gelmiştir.

Üniversite de bulunan Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojileri İletişim Bölümleri Türkçe dili ile eğitim öğretim hayatını sürdürmektedir. Bu bölümlerden mezun olan öğrencilerimiz Türkiye’nin YÖK kurumundan da kolaylıkla denklik alabilmektedir. Mezun bir çok öğrencimiz Türkiye’de öğretmen olarak atanmıştır. 

Önemli Notlar

1-Prizren önemli bir Osmanlı şehri olup kültürel ve yapısal olarak eski Bursa şehrine çok benzemektedir .

2-Kentin ticari ve sosyal hayatında Türkçe yoğunlukla kullanılır. 

3-Kentin yeme içme kültürü Anadolu Kültürü ile benzerdir. 

4-Hizmet ve ürünlerin yararlanma maliyeti Türkiye’deki ortalama bir büyükşehir ile aynıdır.

5-Öğrenciler barınma haricinde elektrik, su, ısınma, mutfak masrafları, sosyal yaşamda harcayacakları para, kantin gibi hizmetler karşılığında aylık ortalama 150€ ile yaşamlarını sürdürebilirler. 

Barınma 

Bölümlere yerleşen öğrencilerimiz YSU tarafından ister yurda ister iki veya üç kişilik evlere yerleştirilecektir. Ev ve yurtlar eşyalı olup öğrenciler sadece kişisel eşyalarıyla yaşamlarını sürdürebilirler. Barınma ücreti aylık 125-150€ arasındadır.

Başvuru İşlemleri 

YSU başvuru yapan öğrencileri Türkiye’de birinci seviye sınava tabi tutacaktır. Sınavda Türkçe ve Matematik konuları yer alıp Türkiye’deki TYT sınavına benzerdir. Bu sınavdan başarılı olanlar ve yukarıdaki evraklar ile başvurusunu tamamlayan öğrencilerin yeminli tercüme ve noter işlemleri YSU tarafından yapılacaktır.

Kesin kayıt için Kosova’ya topluca gidilecek öğrencilerimiz ve yanlarından gelirlerse velilerimiz YSU temsilcisi tarafından karşılanacak, Bakanlıktaki tüm denklik işlemleri nezaretimizde gerçekleştirilecek ikinci seviye sınav yapılacak ve değerlendirmeler sonunda öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları tarafımızca gerçekleştirilecektir. 

Öğrencilerimize üç günlük üniversite  Prizren şehri resmi kurum ve kuruluşların iş ve işleyişleri hakkında oryantasyon eğitimi verilecek ve birinci sınıf boyunca üniversite de Türk hocalardan biri yaşam koçu olarak destek verecektir.  

Ücret

Yabancı öğrenci statüsünde olmasına rağmen öğrencilerimizden Kosovalı öğrenciler gibi dönemlik 25€ harç bedeli alınacaktır.

Prizren Üniversitesi öğrencisi olmak istiyorsanız YSU Türkiye Temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Dr. Tuğrul AKTAŞ 

0505 229 0903